Arhiva časopisa Međunarodni problemi
Međunarodni problemi Vol. 65 No. 4/2013
Sadržaj
Međunarodni problemi, 2013 65(4):423-443
Sažetak ▼
Kineski model ekonomskog rasta dao je impresivne rezultate u proteklih nekoliko decenija, a stope ekonomskog rasta, rasta izvoza i rasta uvoza su najviše u svetu. Njegova osnova je bio jeftin novac, jeftina radna snaga i resursi, a investiciona osnova visoke stope reinvestiranih profita. Najdinamičniji sektor kineskog industrijskog izvoza bila je doradna trgovina, pa se on naziva izvozom pokretan model rasta. Novi model, koji je najavljen 2011, treba da rezultira u određenoj izmeni glavnih pokretača ekonomskog rasta: pored investicija i izvoza, značajno mesto treba da ima potrošnja, pa bi rast bio pokretan kombinovanim dejstvom primarnog, sekundarnog i tercijarnog sektora, putem podsticanja domaće potrošnje, poboljšanja investicionog miksa, dalje industrijalizacije, urbanizacije i modernizacije poljoprivrede.
Međunarodni problemi, 2013 65(4):447-463
Sažetak ▼
Stubovi ruske spoljne političke moći su: nuklearna moć, pravo veta u Ujedinjenim nacijama i posedovanje i trgovina energentima. Rusija ima ogromne energetske i mineralne resurse u odnosu na ostale zemlje na međunarodnom energetskom tržištu. Koristi ih kao instrument za vođenje svoje spoljne politike i sticanja regionalne i globalne moći. Izgradnja gasovoda Južnog toka Rusiji omogućava širenje svoje moći u Sredozemlju, južnim delovima Evrope i na prostorima afričkih gasovoda. Rusija je razvila više projekata kojima zahvata širi evroazijski i mediteranski prostor i pozicionirala se za globalno energetsko delovanje preko koga ostvaruje cilj globalnog političkog uticaja i uspostavljanja sebe kao globalne energetske supersile.
Međunarodni problemi, 2013 65(4):462-478
Sažetak ▼
Hrišćanski cionizam je jedan od najvažnijih fenomena u političkom životu SAD. Pojam precizno izražava jedinstvo velikog dela protestantskih hrišćanskih verovanja i cionizma. Religijske pobude američkih protestanata su se poklopile sa namerama Jevreja da se vrate u Palestinu. Tako se desilo da su čisto religijske potrebe pomenutih protestanata mogle da se ostvare samo političkim pritiskom na vladu SAD. Cilj tih pritisaka je da spoljna politika Vašingtona velikim delom mora da se pretvori u borbu za obnovu i očuvanje države Izrael. Ta činjenica dovela je mnoge do pogrešnog zaključka da je politika SAD na Bliskom istoku posledica presudnog uticaja jevrejskog lobija. Spoljna politika SAD na Bliskom istoku posledica je religijskih uverenja hrišćanskih cionista, a jevrejski lobi to samo koristi.
Međunarodni problemi, 2013 65(4):479-508
Sažetak ▼
Evropski sud za zaštitu ljudskih prava ima značajnu ulogu u zaštiti ljudskih prava tražilaca azila i ilegalnih migranata kroz grupu različitih ljudskih prava, u sklopu kojih je razvio i posebne standarde od velike važnosti. Zahtevi za uvođenje privremenih mera iz člana 39. Poslovnika Suda takođe imaju poseban značaj. Sud se u slučajevima koji se tiču tražilaca azila i ilegalnih migranata često nalazio u donekle nezahvalnoj poziciji, s obzirom na protivrečnosti koje mogu proizići iz zaštite ljudskih prava i legitimnog cilja država da kontrolišu ulazak, boravak i proterivanje stranaca. Iz skorašnje prakse Suda su posebno značajne presude u slučaju M. S. S. protiv Belgije, i slučaju Hirsi Jama i drugi protiv Italije, koje su imale zapažen uticaj na shvatanje zajedničkog sistema azila u EU.
Međunarodni problemi, 2013 65(4):509-536
Sažetak ▼
Međunarodna zajednica je kroz relevantne međunarodne dokumente uspostavila standarde za zaštitu prava intelektualne svojine. Zaštita prava intelektualne svojine može imati višestruki značaj za razvoj jednog društva, doprineti jačanju ekonomije i unapređenju standarda života. Države koje su lideri inovaciji i kreativnosti utvrđuju jake legalne mehanizme koji obezbeđuju zaštitu prava intelektualne svojine. Veruje se da je neophodno za sve sektore, uključujući i vlasnike sadržaja, Internet provajdere, reklamne brokere, da sarađuju, zajedno sa državnim organima gonjenja kako bi se pronašla praktična i efikasna rešenja za zaštitu prava intelektualne svojine. Pojavni oblici povrede prava intelektualne svojine iskazuju se kroz nelegalnu proizvodnju, krijumčarenje i distribuciju piratskih proizvoda, zatim kroz krivična dela u vezi sa pranjem novca, kao i dela koja se odnose na kršenje zakona u pogledu zaštitnog znaka, imena i autorskih prava. Krivične istrage se stoga, posebno fokusiraju na identifikovanje, ometanje i onemogućavanje međunarodnih kriminalnih organizacija koje se bave kriminalnim aktivnostima usmerenim na povredu prava intelektualne svojine.
Prikaz knjiga
SPOLJNA TRGOVINA UŽIVO
Međunarodni problemi, 2013 65(4):537-539
GLOBALNA POLITIKA SJEDINJENIH AMERIČKIH DRŽAVA 2001-2012
Međunarodni problemi, 2013 65(4):539-540