Архива часописа Међународни проблеми
Међународни проблеми Vol. 68 No. 1/2016
Садржај
Међународни проблеми, 2016 68(1):7-23
Сажетак ▼
Предмет чланка је разматрање могућности испуњења критеријума које је Турска себи поставила како би постала макро-регионална сила до 2023. године. Аутор анализира варијабилне делове Давутоглуове једначине моћи и резултате „политике нула проблема са суседима” као кључних предуслова за постизање положаја Турске као једног од полова моћи. Представљање стања развоја војне индустрије, развоја техолошке инфраструктуре и привреде омогућиће аутору да утврди ограниченост напретка и пропаст остварења жељених циљева. Након година успеха у различитим областима водећа АКП партија данас је суочена са унутрашњим и спољним сукобима. Аутор закључује да Турска неће успети да оствари декларисане стратешке циљеве спољне политике садржане у Визији за 2023. годину због низа неуспеха у унутрашњој, спољној и економској политици.
Међународни проблеми, 2016 68(1):24-53
Сажетак ▼
Рад даје критичку анализу дела литературе о односима САД-а и Турске са циљем да домаћој академској јавности понуди дубљи увид у актуелну турску спољну политику и тако пружи смернице за даље истраживање. Упркос великој геополитичкој важности америчко-турских билатералних односа, као и мултилатералних облика сарадње у којима обе земље учествују, мали број аутора изван САД-а и Турске директно проучава ову тему. Како обе државе заузимају значајно место на међународној сцени, та чињеница се може схватити као својеврсна академска нелогичност. Нарочито уколико се у обзир узме велики број држава које су се, након усвајања Давутоглуове спољнополитичке доктрине, нашле у јачој међународној интеракцији са Турском. Аутор је анализом обухватио тридесет и пет стручних и академских радова, а њих је ради лакше прегледности класификовао у складу са три критеријума – временским оквиром рада, ставом аутора према датом проблему и теоријским приступом у изучавању проблема. Анализа одабране литературе показала је како се истраживачки фокус током протекле деценије померао са природе односа две државе на објашњење природе новонасталих проблема, као и да је став аутора према перспективама америчко-турских односа у великој мери детерминисан актуелним следом догађаја. Аутор закључује да се реалистички и конструктивистички приступ снажно препоручују као најподеснији теоријски оквир за даља истраживања савремених америчко-турских односа.
Међународни проблеми, 2016 68(1):54-71
Сажетак ▼
Савремени исламски, верски фанатизам и тероризам је у сталном порасту упркос супротстављању међународне заједнице и мерама које се предузимају ради његовог сузбијања. У данашњем веома комплексном и по много чему специфичном стадијуму развоја друштва, настала је карактеристична терористичка творевина – Исламска држава, која је доживела такав успон да је постала најјача, најбројнија и најбогатија терористичка организација на свету. Због своје идеологије и циљева, бруталности и насиља које спроводи, Исламска држава генерише огромну претњу регионалној и глобалној безбедности. До пре једне деценије овакав епилог експанзије исламског екстремизма и тероризма готово да је био незамислив. Због тога аутор и кроз сам наслов рада покушава да укаже на сву контроверзност и замршеност глобалних исламистичких трендова, повезивања радикалних фундаментализама, држава у којима домирају муслиманска популација и исламска религија, и тероризма који је изнад свега продукт јачања радикалног исламског учења – вахабизма.
Међународни проблеми, 2016 68(1):72-94
Сажетак ▼
Рад анализира примену института процене прекограничног утицаја на животну средину у конкретној реалности међународних односа. Аутор полази од најновије пресуде у области животне средине пред Међународним судом правде у спору између Костарике и Никарагве у којој су садржина, правни статус и начин примене овог института фигурирали као главне тачке спорења. Након разматрања климатских и еколошких чинилаца који доводе до затегнуте политичке ситуације у овом региону, аутор се усредсређује на институт процене прекограничног утицаја на животну средину у општем међународном праву кроз преглед теоријских ставова истакнутих аутора, уговорне нормативе и међународне правосудне праксе. Посебан одељак посвећује се примени овог института у грани међународног права која уређује коришћење међународних водотокова, јер је окосница спора између Костарике и Никарагве начин коришћења заједничке реке Сан Хуан и њеног ширег екосистемског подручја. Анализа обухвата тумачење овог института у диспозитиву пресуде у спору између Костарике и Никарагве и аргументе Суда који представљају нова схватања елемената овог института или појашњавају претходне недоумице у погледу начина тумачења. Аутор указује и на пропусте Суда да искористи прилику да додатно утврди начин примене овог института у случајевима ванредног стања на територији државе која је носилац обавезе његове примене. У закључку се утврђује да је пресуда у анализираном спору потврдила етаблиран статус процене прекограничног утицаја као опште важеће норме међународног права, али да је на будућем развоју праксе да утврди тачан садржај процедуре њеног извођења.
Међународни проблеми, 2016 68(1):95-111
Сажетак ▼
Рад анализира употребу мапа као доказа у пракси Међународног суда правде на примеру судског спора између Никарагве и Костарике у коме је пресуда донета децембра 2015. године. Аутор је анализом обухватио и целу јуриспруденцију Међународног суда правде и на период пре његовог настанка и на случајеве који је од непосредног утицаја на праксу Међународног суда правде. Кроз анализу праксе Међународног суда правде у пресудама, аутор истиче елемент који пресудно утиче на то да ли ће мапа бити прихваћена као непосредан доказ – реч је о сагласности странака у спору, односно чињеница да ли је мапа одраз воље државе. Аутор закључује да особине географске карте као картографског средства попут фокусираности, квалитета израде и доследности немају утицај на прихватање мапе као непосредног доказа, већ искључиво на то да ли ће географска карта бити прихваћена као посредан доказ.
Међународни проблеми, 2016 68(1):112-132
Сажетак ▼
Рад анализира примену концепта меке моћи у савременим међународним односима на примеру спровођења спољне политике Руске Федерације на почетку XXI века. Аутор полази од претпоставке да Влада у Москви користи широк спектар инструмената меке моћи и то доказује на студији случаја комбиноване употребе тврде и меке моћи током ангажовања у Сирији. Анализа обухвата и актуелно руско спољнополитичко деловање на примеру Србије и наглашава да Руска Федерација не уочава у довољној мери погодност наше земље за увећање утицаја посредством софистициране употребе меке моћи. Аутор закључује да Руска Федерација до сада није у спровођењу спољне политике користила пун потенцијал сопствених извора меке моћи, већ се може рећи да употреба меке моћи није софистицирана и оптимална – осим у медијској сфери.
Приказ књига
САВРЕМЕНИ ТЕРОРИЗАМ
Међународни проблеми, 2016 68(1):133-135
СЕДАМДЕСЕТ ГОДИНА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА: ПОГЛЕД ИЗ СРБИЈЕ
Међународни проблеми, 2016 68(1):136-137