ОБАВЕЗЕ УРЕДНИКА, УРЕЂИВАЧКОГ ОДБОРА И ИЗДАВАЧКОГ САВЕТА
Издавачки савет је саветодавно тело које активно доприноси развоју часописа Међународни проблеми/International Problems. Задаци и дужности чланова Савета су: подршка развоју часописа, промоција часописа, подстицање стручњака у научном истраживању политичких, безбедносних и правних аспеката међународних односа да се укључе у рад часописа као аутори и/или рецензенти, писање уводника, рецензија и коментара о радовима.
Чланови Уређивачког одбора имају задатак да у академској јавности делују као својеврсни амбасадори часописа, да пруже допринос у виду препоручивања квалитетних аутора и рукописа, подстицања потенцијалних аутора да подносе рукописе за објављивање у Међународним проблемима, те да рецензирају рукописе и припремају уводнике и уредничке коментаре.
Главни и одговорни уредник одговара за објављени садржај и треба да тежи сталном унапређењу часописа уопште и процеса осигурања квалитета објављеног садржаја, као и заштити слободе изражавања, интегритета и стандарда научноистраживачког рада од уплива политичких, финансијских и других интереса. Главни и одговорни уредник треба увек да објави исправку, објашњење, обавештење о повлачењу чланка и извињење.
Главни и одговорни уредник доноси коначну одлуку о томе који ће рукопис објавити на основу: 1) оцене његовог уклапања у тематски оквир уређивачке политике, 2) оцене научног значаја, оригиналности, валидности и дисциплинарне релевантности истраживања представљеног у рукопису, 3) оцене његове усклађености са законским прописима који се односе на клевету, кршење ауторских права и плагирање. Главни и одговорни уредник задржава дискреционо право да примљени рукопис процени и одбије без рецензирања, уколико утврди да не одговара тематским захтевима уређивачке политике и општеприхваћеним стандардима научноистраживачког рада (тј. ако не садржи структурне елементе оригиналног или прегледног научног рада). Радови који не задовољавају техничке стандарде прописане Упутством за ауторе, чак и у случају да је садржај коректан, биће враћени ауторима на усклађивање.
У редовним околностима, аутор добија обавештење у року од десет радних дана од датума пријема рукописа о томе да ли се тема рукописа уклапа у уређивачку политику, те о статусу рада, попут тога када се очекује покретање поступка рецензирања.
Нови главни и одговорни уредник не сме да преиначи одлуку свог претходника о објављивању рукописа, осим уколико нису утврђене нове чињенице које указују на споран квалитет тог рукописа.
Главни и одговорни уредник, његов заменик и чланови Уређивачког одбора не смеју да буду у било каквом сукобу интереса у вези са рукописима које разматрају. Из поступка избора рецензената и одлучивања о судбини рукописа искључују се чланови Уређивачког одбора код којих постоји сукоб интереса. Ако такав сукоб интереса постоји, о избору рецензената и судбини рукописа одлучује главни и одговорни уредник.
Главни и одговорни уредник, његов заменик и чланови Уређивачког одбора су дужни да благовремено пријаве постојање сукоба интереса.
Главни и одговорни уредник, његов заменик и Уређивачки одбор дужни су да суд о рукопису донесу на основу његовог садржаја, без расних, полних/родних, верских, етничких или политичких предрасуда.
Главни и одговорни уредник, његов заменик и чланови Уређивачког одбора не смеју да користе необјављен материјал из предатих рукописа за своја истраживања без изричите писане дозволе аутора, а информације и идеје изнете у предатим рукописима морају се чувати као поверљиве и не смеју да се користе за стицање личне користи.
Главни и одговорни уредник, његов заменик и чланови Уређивачког одбора дужни су да предузму све разумне мере како би идентитет рецензената остао непознат ауторима пре, током и након поступка рецензије и како би идентитет аутора остао непознат рецензентима.